„Pusté kostely“, skalní kaple, starý hřbitov

Obec Velenice se nachází 8 km od Nového Boru a 4 km od Zákup. Můžete v ní objevit množství krásně zachovaných roubenek (některé se i „romanticky“ naklánějí na stranu). Zvlášť ke konci léta místní zahrady oplývají všemi barvami květin-ostatně jako v celých Lužických horách touto dobou. Ve vsi a okolí se nacházejí mnohé sakrální i technické památky.

Dříve zde pracovaly dvě brusírny zrcadel. První z nich („Velenickou“) nechal postavit už r. 1767 hrabě Josef Jan Kinský. Voda z říčky Svitávky se do továrny přiváděla skalním tunelem, jehož vytesání prý stálo třikrát tolik co celá továrna i se zařízením (!). Druhou továrnu na zrcadla (zv. „Rabštejnská“ podle okolních skal) vybudoval asi o 1 km dál okolo pol. 19.stol. další hrabě Kinský, tentokráte Karel. Budova byla přistavěna ke skalní stěně (nazývané „Liščí ocas-Fuchsschwanzfelsen“), do skály byly vytesány i některé tovární prostory. Náhon k zrcadlárnám je jedinečným technickým dílem. Obě zrcadlárny fungovaly až do hospodářské krize ve 30tých letech 20.stol.

K broušení skla se na panství Sloup používal písek těžený ve zdejších podzemních lomech. Těžba probíhala asi 150 let a za tu dobu byly v okolí vyhloubeny rozlehlé podzemní jeskyně. Ke konci 2.svět.války se do jedné z nich dokonce plánoval přesun výroby leteckých děl z Polska. Po válce sloužily prostory coby sklad zeleniny, a to až do 80tých let. R. 2003 byla ve větší jeskyni otevřena motorkářská restaurace, kam mohou zájemci zajet až dovnitř. Druhý, menší podzemní lom, tzv. Pustý kostel (s 16 zachovanými skalními pilíři) si uchoval i svou původní podobu.  Nedaleko vstupu je do skály vytesaný působivý reliéf Ukřižování. Kromě těchto dvou jeskyní existuje i třetí, nejmenší. Prostory posloužily mj. pro natočení několika pohádek.

Asi v polovině cesty mezi oběma zrcadlárnami vyčnívá do silnice pískovcová skála s vytesanou kapličkou sv. Antonína. Zachovala se v ní pouze část oltáře a dost poškozený reliéf se zbytky barev. Zato do ní kolemj(e)doucí odhazují plastikové lahve a jiné odpadky. Další kapličkou, tentokrát opravenou a natřenou narůžovo, je kaple sv. Josefa blízko hřbitova. Na něm se nacházejí jak hroby nové, tak staré německé náhrobníky, připomínající lehce podobně (ne)opečovávané hřbitovy židovské.

V obci je hlavním svatostánkem barokní kostel Nejsvětější Trojice z r. 1735, který bohužel v současnosti chátrá a byl i vykraden. Na Z okraji vsi stojí kamenný kříž, postavený r. 1633 na památku rychtáře Schilleho, zastřeleného Švédy. Na S straně jsou pak zbytky Velenické tvrze, zřejmě rodového sídla Pancířů ze Smojna, majících mezi svými členy nemálo loupeživých rytířů. Poblíž tvrze na zahradě domu čp.19 je poškozený smírčí kříž. Východně  za vsí (400 m) směrem na Brniště se nachází nejznámější velenická pamětihodnost -  do pískovce vytesaná jeskyně Božího hrobu, zhotovená v letech 1710-11 místním hospodářem Schillem (zřejmě potomkem stejnojmenného rychtáře). Původně po určitou dobu sloužila místo kostela, později se pak stala oblíbeným poutním místem. Po válce zcela zchátrala a až r. 2002 byla opravena a zastřešena.

Velenice

Tato fotogalerie je prázdná.