Kostel sv. Jiří v Chřibské

Český název městečka Chřibská vytvořil František Palacký ze staročeského slova chřib=pahorek, německý název Kreibitz je prý taktéž slovanského původu (ze slova Krzywycza, což znamená klikatící se potok).

Kostel sv. Jiří, původně dřevěný, v 16. stol. již kamenný, byl po mnoha dalších přestavbách upraven neogoticky. V hranolové věži se nachází dva zvony z let 1460 a 1598 (s českým nápisem). Uvnitř můžete spatřit zařízení barokní i rokokové. Poslední rekonstrukcí prošla stavba v letech 1999-2002 za finanční pomoci rodáků z Chřibské a Čes.-něm. fondu budoucnosti. Ve věži byly nalezeny kovové schránky s dobovými dokumenty z konce 19. a poč. 20. stol.

Zajímavostí jsou krásné renesanční náhrobníky, některé i z konce 16.stol., vsazené jak do zdi kostelní, tak i ohradní u bývalého hřbitova. Je zde i náhrobek skláře Antonína Kittla. Poblíž se nachází ambity s nárožními barokními kaplemi z 18.století a pseudogotická kaple, vše zatím v rekonstrukci.

Ještě několik místních zajímavostí – muzeum v domě chřibského rodáka Tadeáše Haenkeho, nedaleký bývalý mlýn na koření a speciální akvadukt, přivádějící kdysi vodu do Hübelovy textilní továrny. Nově opravené barokní sochy P. Marie Immaculaty a sv. Jana Nepomuckého, kašna a novogotická býv.radnice.

A samozřejmě místní rodáci – již zmíněný proslulý Tadeáš Haenke (1761-1816), známý cestovatel a přírodovědec, mj. objevitel Viktorie královské. Ferdinand Pohl (1748-1809), výrobce skleněných harmonik. Kromě toho v Chřibské coby mladík pobýval Ch.W.Gluck, jehož otec byl lesmistrem na českokamenickém panství Kinských.