Boží hrob a Křížová cesta v Kamenickém Šenově

Zdá se, že v Kamenickém Šenově se opravdu snaží – v poslední době se jim podařilo zrestaurovat a obnovit množství drobných i větších místních i okolních památek. Toto je jedna z nich, troufám si tvrdit, že dost neznámá:

U staré silnice z Kamenického Šenova do České Kamenice se od 2.pol.19.stol. nacházela Křížová cesta s malovanými zastaveními (o Velikonocích je prý zavěšovali na okolní stromy a do vytesaných skalních nik) a skalním Božím hrobem. Pravděpodobně ji nechal vybudovat místní statkář Franz Kreibich, kterému patřil celý les i se skalami. Po jeho smrti byl les vykácen a Křížová cesta téměř zanikla. Obnovena byla na konci 19.stol. místním Střeleckým spolkem a další opravy se dočkala ve 30-tých letech století dvacátého.

Po 2. světové válce místo zpustlo. V 50-tých letech bylo zničeno celé vybavení Božího hrobu i Křížové cesty i s původní dřevěnou vstupní branou, později zbořili i nedalekou kapli Nejsvětější Trojice. Boží hrob příležitostně sloužil coby tábořiště. Neutěšený stav trval až r. 2008, kdy si místní Občanské sdružení Na výsluní dalo za úkol obnovit postupně celý areál. Na Velký pátek 2008 postavili na skále nad Božím hrobem kříž a místo jednotlivých zastavení symbolicky umístili do sněhu 14 červených růží.

V současnosti je vše téměř hotovo - nová vstupní brána v původní podobě, obrázky ve skalních nikách, Boží hrob i cesta k němu, jen samotná zastavení ještě čekají na malby. Zdatní jedinci mohou navíc vystoupat na dvě skalní vyhlídky – jedna se nachází nad krásně položenou skalní kaplí Svaté Trojice, druhá nad Božím hrobem. V areálu se osvěžíte i pitnou vodou z pramene Svatého kříže (s vhodnou citací z proroka Izaiáše: „obdařil jsem poušť vodou a pustou krajinu řekami, abych napojil svůj vyvolený lid“) a odpočinete si v dřevěném altánku s lavičkami. Okolím vede též naučná stezka. Místní obnovili i tradice poutí a kromě toho zde pořádají i různé kulturní akce pod širým nebem. Tak tedy - neváhejte s návštěvou!