Annaberg u Lobendavy

Poutní místo zasvěcené sv. Anně se může pochlubit půvabným kostelíkem sv. Anny,  Křížovou cestou, Getsemanskou zahradou se sochami Krista a apoštolů, jakož i kapličkou Božího hrobu. Nachází se kousek před obcí hned vedle silnice. Bohužel značení chybí. Při příchodu spatříte nejprve kostelík, pak zahradu Getsemanskou a jednotlivá zastavení Křížové cesty, která procházíte kupodivu ne odspoda nahoru, ale zleva doprava po malém návrší. Boží hrob (v poněkud netradiční podobě) najdete na konci okruhu vpravo vedle Getsemanské zahrady. Cestu lemují letité krásné lípy.

Před 2. svět. válkou sem okolo svátku sv. Anny (26.7.) přicházely davy poutníků, prý až několik tisíc. Slavnosti se lidově říkalo Madlmorcht (Dívčí trh) – název sám napovídá, z jakého důvodu. Chodívali sem i katoličtí Lužičtí Srbové, kteří odsud pokračovali na odpustkovou františkánskou slavnost Porciunkuli do rumburské Lorety.

A jak vzniklo samotné poutní místo? R. 1716 věnoval místnímu kostelu sochu sv. Anny lobendavský obchodník Schlenkrich. Uviděl totiž, jak sošku při hře tahají na provázku zdejší děti a od nich ji vykoupil. Původně stávala sv. Anna na sloupu a později v kapli na kopci Jáchym, odkud se prý několikrát zázračně přemístila na Annaberg, kde nakonec zůstala. V letech 1775-7 tu byla vystavěna barokní kaple, později rozšířená. Hlavní oltář věnoval spolu se svou matkou majitel panství hrabě Salm-Reifferscheidt. R.1834 přibyla Křížová cesta, Getsemanská zahrada, sochy a Boží hrob. Místo je to půvabné a seshora je krásný výhled na blízkou Lobendavu a okolí.

V současnosti můžete navštívit i znovuobnovené poutní mše, a to každoročně v oktávu svátku sv. Anny.

A pro německy mluvící zájemce místní poutní píseň:

Na posledních fotkách vidíte krásný kostel Navštívení Panny Marie v Lobendavě nedaleko Annabergu. Kostel má pěkné opěrné zdi,připomínající tvrz. Méně pěkně je upravený bývalý hřbitov okolo kostela - rozpadlá márnice, roztroušené náhrobníky a vepředu - ovce! Naštěstí ale pouze zezadu, vpředu je to přesně naopak, jak jsem dodatečně objevila.  Farníci se o kostel starají, působivý interiér občas hostí i  účastníky různých hudebních slavností. Vše možno zjistit na stránkách místní farnosti. Po návštěvě Lobendavy si  můžete zajet ještě do poslední hraniční české vsi Severní. Jen to v obou lehce připomíná dřevní socialistické časy...