Vodní zahrada Hellbrun u Salcburku

Malý kousek od města Salcburku se blízko místní zoologické zahrady nachází zahrada původně manýristická s proslulými Vodními hrátkami (Wasserspiele) a zámečkem Hellbrun. Založena byla salcburským arcibiskupem Markem Sittikem z Hohenemsu, který se stavbou této „villy suburbany“, letního palácového sídla, začal hned po svém nástupu na arcibiskupský stolec r. 1612. Celý komplex byl hotov o pár let později a dnes zahrnuje kromě letohrádku a zahrady s fontánami a antickými sochami též kamenné divadlo a další menší stavby jako např. kapli a poustevnu. Sám obdivovatel italské renesanční kultury Sittikus se ze svého díla bohužel dlouho netěšil, zemřel už r. 1619. Pro zajímavost - jeho portrét spolu s nejstarším vyobrazení hellbrunských zahrad a letohrádku můžete vidět u nás v Čechách v galerii v Poličce, kam se dostal po rozpadu Rakouska-Uherska v r. 1918. Hellbrun byl v první řadě místem oddychu, zábavy a slavností. Dokonce i dnes se tu pořádají různé kulturní akce a koncerty.  V r. 1965 tady natáčeli i známý muzikál „The Sound of Music“ od R. Wise.

Úžasné Vodní hrátky jsou opravdu „hravé“ – tvoří je totiž množství mechanických fontán, jezírek, jeskyněk, vodou poháněných figurek a skrytých vodních trysek, majících za úkol pokropit vodou nic netušící návštěvníky. Svou podobu si zachovávají už 400 let..

Prohlídka je možná jen s průvodcem, který vás nejprve zavede ke „Knížecímu stolu“. Kdo by chtěl usednout, bude mohutně pokropen vodou nejen ze stolu, ale i z okolních stoliček. Pak vás čeká zámeček s pěti umělými jeskyněmi. Přímo na budově vás pokropí jelení hlava mohutnou sprškou. V Neptunově grottě jsou vodní kolotoče s mechanickým figurami. V Jeskyni ptačího zpěvu si zase ve vodním provedení vyslechnete trylky různých druhů opeřenců. Po celém parku můžete objevovat různé jeskyňky a vodní zákoutí se sochami. Další atrakcí je pak mechanické Divadlo, pocházející ovšem z 18. stol., s desítkami pohyblivých i statických postaviček (hlavně) řemeslníků, které pochází ovšem až z pol.18.stol. (pekař peče chleba, holič stříhá, stařenka přechází ulici..) A pak následuje „Korunní jeskyně“, vybudovaná až nástupcem Marka Sittika. Proč Korunní? Uprostřed místnosti stojí malá skalka se zlatou korunkou, která střídavě padá a stoupá až ke stropu na vodnímsloupci. Přiblíživší se zvědavci jsou opět záludně zkropeni vodou z několika výklenků. A nakonec  při východu z jeskyně proběhnete další vodní sprchou, oboustranně kropící jedinou únikovou cestu. Jak vidno, nejvhodnější k návštěvě Hellbrunu budou zřejmě letní měsíce.

Kromě Vodních hrátek V Helllbrunu si můžete prohlédnout i tzv. Měsíční zámeček z r. 1615 s národopisnými sbírkami Salcburského muzea. Děti nakrmí kapříky a kachničky v zámeckém jezírku a vy si můžete dopřát nepříliš levné občerstvení v místní restauraci. A silní jedinci mohou na závěr vyrazit do vedlejší zoologické zahrady..

Hellbrun

Tato fotogalerie je prázdná.